Šikulky z útulků Tisk Email

Lidé si pořizují psí kamarády z nejrůznějších důvodů. Někdo nechce být sám, někomu pejsek pomůže tuto samotu vyplnit, dodá energii na společných procházkách, jiní si plní touhu z dětství, někteří mají pejska doma a zároveň je pes i „parťákem“ v zaměstnání, jsou i tací, co se svým psem pomáhají starým, nemocným nebo postiženým lidem a v neposlední řadě jsou to i ti, kteří mají pejska zkrátka jen proto, aby měli něco „extra“. 

 

Někteří z nás žijí pro psy tělem i duší, pes je jednoduše náš společník, výborný kamarád, člen rodiny, nejlepší přítel … Nelze opomenout lidičky, kteří mají rádi hafani, věnují se jim nebo s nimi dokonce sportují. A právě sportování s pejskem může být zajímavé zpestření všedních dnů. 

 

Nabízí se mnoho aktivit, které se hodí pro určitou povahu a typ pejska. Jako existuje např. parkur pro koně, kdy koně překonávají překážky v určitém vymezeném prostoru s jezdcem v sedle, tak i s pejsky se dá podobně soutěžit. Překážky jsou samozřejmě nižší, psi jsou pohyblivější, proto mívají zařazeny nejen skokové překážky, ale např. také slalom, kladinu, šikmou stěnu, atraktivní lávkový a pevný tunel, proskokový kruh, skok do dálky apod. 

 

Role pejska je jasná, úkolem člověka je pak běžet trasu vedle pejska a pouhým ukazováním, pohybem vlastního těla a slovními povely pejska instruovat. Vzájemný dotek psa a psovoda je hodnocen jako chyba. Výhodou tohoto sportu je, že se jej mohou účastnit jak čistokrevní psíci, tak voříšci.  

 

Agility se závodí na kynologických cvičištích i v krytých halách. Během roku se po celé naší republice (např. Brno, Praha, České Budějovice) koná mnoho závodů, často spojených s výstavami psů. Agility kluby pořádají v letních měsících výcvikové tábory, které si získávají stále více nadšených účastníků. Agility – to je sport pro lidi, kteří jsou ochotni trpělivě se věnovat svým čtyřnohým kamarádům. Z pohledu diváka se jedná o úžasnou podívanou, kdy lze jen žasnout, co všechno se může pejsek naučit a s jakou chutí se do svého závodu pouští.  

 

A proč zde zrovna agility zmiňujeme? Jednoduše proto, že i pejsci odložení, vyhození, nechtění, kteří skončili v útulcích umí být velmi šikovní, učenliví a chytří! Také z našeho útulku se několik pejsků dostalo k páníčkům, kteří se pro tuto aktivitu nadchli a po hodinách strávených na cvičišti začali sklízet nemalé úspěchy!

 


MAJDA, umístěna v roce 1998, závodí ve vyšší výkonnostní kategorii MA2

 

 
, Created by JP Computer, powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting