PDF Tisk Email

KAUZA POZĎÁTKA

15.11.2013

Pozďátka na Třebíčsku - přes 60 psů v nevyhovujících podmínkách! Po upozornění občanů obce Pozďátka na Třebíčsku o přemnožení a obtěžování občanů velkým počtem volně pohybujících se psů, kdy byla podána stížnost občanů a dodání videí na obvodní oddělení policie ČR v Třebíči, jsme spolu s Policií ČR, zástupci krajské veterinární správy, sociálního odboru, Ligou na ochranu zvířat a zástupcem veterinární fakulty Brno navštívili majitele - chovatele psů.

Na místě bylo zjištěno velké množství psů (65) na malém prostoru v naprosto nevyhovujících podmínkách. Ve chlévě byla dvě prasata a kráva. Prasata ležela ponořená do výkalů, kráva neměla pod sebou žádnou podestýlku - pouze výkaly. Byl nalezen jeden živý králík v plechovém sudě, po dvoře přebíhalo několik kusů drůbeže. Psi byli na dvoře i uvnitř domu - respektive ve dvou místnostech (hlavně v kuchyni), kde se i topilo. Majitelům se psi přemnožili a stav se stal nekontrolovatelným. Ve smečce, dle našeho zjištění, převládají fenečky. První krok byl odvézt z těchto podmínek nejprve feny. Odchytlo se 8 fen, 1 pejsek a 3 štěňata. Psi se umístili, jak do útulku Třebíč, tak do dalších spřátelených zařízení. Majitelům byla odvezena do nového domova i kráva, prasata bude řešit veterinární správa. Majitelé zvířata netýrali hlady, nikdo nebyl hubený, pejsci dostávali granule. Ostatní hospodářská zvířata byla také dobře živena. Chyběla veterinární péče - odčervování, odblešení, očkování. Pro další pejsky hledáme nové domovy především pro fenečky se štěňaty. Všichni pejsci bydleli s majiteli v kuchyni, kde se topilo, bylo tam teplo, jen strašný nepořádek a špína. Pejsci jsou dobře socializovaní se psy, jen od lidí mají trochu odstup. Zvířata jsou stáří od štěňat do 4 let. Doufejme, že pro všechny bude mít tento případ šťastný konec. Postupně se budou všichni pejsci odvážet. Fotodokumentace akce ke shlédnutí zde.

 

28.1.2014

Prvními dovezenými, odebranými pejsky, kteří zůstaly v třebíčském útulku bylo 5 feneček. Postupně se další pejsci z Pozďátek odebírali a rozváželi po útulcích po celé republice.
Konečný stav v třebíčském útulku je v současné době  17 pejsků a feneček. Fenečky jsou postupně sterilizovány. Všem  se snažíme  pomoci, a to hlavně nebát se lidí, lidské ruky, pohlazení a pomalu se i učit věcem, které by měl pejsek  znát. Je to čistotnost, povely sedni, ke mně, pac, apod., pak i trochu rozmazlování, drbání.
Fenkám to jde velice dobře a i ostatní udělali velký  pokrok. Zvykají si na obojky a někteří již okusili vodítko a mile překvapili. Všichni jsou hodní a s trpělivostí, časem se začlenují,tak jak to má být. Hodně pomáhají pejsci, kamarádi, kteří jsou již déle v útulku.
Pejsci hodně okoukávají, jsou všímaví. Na ukázku několik fotografií feneček, jak zvládají nový život, bez  špíny a nevyhovujících podmínek. Vše si užívají, byť jsou v útulku.
Spravili se, srst se leskne, už žádné smutné a vyděšené oči, které byly v začátcích. Jsou to šikulky a mi budeme  pevně věřit, že všichni najdou nové domovy s trpělivými páníčky a třeba i s nějakým psím kamarádem. Pro tyto pejsky  by bylo jen dobře, kdyby i v novém domově měli svého psího parťáka.


  

 

 
, Created by JP Computer, powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting